Mediena yra gamtinis produktas ir atsinaujinantis žaliavos šaltinis. Ji yra lengvai apdirbama. Kiekviena medienos rūšis yra skirtingo kietumo, spalvos ir tankio. Medienos panaudojimas platus – tai medžiaga, iš kurios šiandieninių technologijų pagalba galima pagaminti praktiškai viską.

Medienos savybės

Mediena – natūralus produktas, turintis specifines savybes. Kiekviena mediena yra unikali, natūralios struktūros, išvaizdos ir nelygumų, kurie pasireiškia bėgant laikui. Mediena naudojama lauko sąlygomis sensta, blunka ir keičiasi, todėl bėgant laikui galimi matmenų nuokrypiai, deformacijos, šakos, sakai ir įtrūkimai. Šios natūralios medienos savybės neturi jokios įtakos statinio fizinėms ir mechaninėms savybėms.

Medienos priežiūra

Medienos spalva laikui bėgant keičiasi dėl oro sąlygų ir saulės spindulių poveikio. Medienos išmirkymas antiseptike yra apsauga nuo medienos puvimo, o ne dekoratyvinė apdaila. Šis natūralus medienos senėjimas neturi įtakos ilgaamžiškumui ir medienos kokybei. Jei norite išlaikyti originalią medienos spalvą, medieną apdorokite medienai skirtu aliejumi arba vandens pagrindu pagamintais dažais/laku. Papildomas medienos apdorojimas suteikia apsaugą nuo medienos puvimo, oro sąlygų ir apsaugo nuo medienos įtrūkimų.

Patarimas: natūralus pilkumas bus matomas mažiau, jeigu padengimui pasirinksite tamsesnę spalvą.

Pelėsių susidarymas

Antiseptikuota mediena būna drėgna. Ypač šiltuoju metų laiku mediena yra jautri miltligei ir grybams, todėl medienos paviršiuje gali atsirasti baltų dėmių. Šios dėmės neturi jokios įtakos medienos kokybei ir nėra kenksmingos sveikatai. Šie išoriniai gaminio trūkumai išnyksta savaime. Juos taip pat galima lengvai pašalinti.

Patarimas: pašalinkite nuo gaminio apsauginę plėvelę, kad ant medienos neatsirastų dėmių ir pelėsių dėl drėgmės kondensato po plėvele.

Įtrūkimai ir deformacijos

Mediena yra natūralus produktas, todėl ji gali išsiplėsti, susitraukti ar net suskilti. Mediena reaguoja į drėgmės pokyčius, tai neišvengiamai sukelia įtrūkimus ir deformacijas. Tai specifinė medienos savybė, kurios negalima išvengti. Šie įtrūkimai ir deformacijos neturi jokios reikšmės medienos tvirtumui ir negali būti nusiskundimų priežastimi.

Pastaba: įtrūkimai, kurių ilgis iki ¼ medienos ilgio ir ¼ skerspjūvio, yra mechaniškai nereikšmingi!

Spalvų skirtumai

Antiseptikavimo, džiovinimo ir sandėliavimo metu kai kurios gaminio medinės dalys uždengiamos, sukraunant ant padėklo ar pakuotės, kitos gali būti veikiamos šviesos. Šviesa sukelia medienos ir konservanto reakciją, dėl kurios ji paruduoja, po to spalva natūraliai išblunka.

Pastaba: po kelių savaičių mediena įgaus vienodą spalvą.

Pažeidimai

Ant gaminio paviršiaus gali atsirasti šiurkščių dėmių. Nepaisant kruopštaus obliavimo, neįmanoma išvengti kai kurių šiurkščių dėmių. Priklausomai nuo medienos rūšies, šios šiurkščios dėmės daugiausia atsiranda aplink šakas ir galuose. Šie estetiniai trūkumai yra neatsiejama medienos dalis ir neturi įtakos jos tvirtumui ir negali būti nusiskundimų priežastimi.

Šakos

Pasirinktoje medienoje gali būti šakų. Šakos yra apvalios, ovalios arba netaisyklingos formos, kietos ir tamsios spalvos. Šakos – medienos metinės rievės, įtrūkimai ir nedideli trūkumai yra natūralios medienos savybių dalis.

Matmenų nuokrypiai

Mediena reaguoja į drėgmės pokyčius – keičiasi jos tūris. Esant sausoms oro sąlygoms ji gali susitraukti, o drėgnoms – išsiplėsti. Šios medienos savybės neišvengiamos. Atsižvelgiant į medienos drėgmės lygį, galimas matmenų nuokrypis (iki 10%) ir nedidelės deformacijos.

Sakų susidarymas

Spygliuočių medienoje yra sakų maišelių. Dėl saulės spindulių poveikio, sakai, iš šviežios medienos, pasišalina per pirmuosius gaminio naudojimo metus. Lipnūs sakai gali kristalizuotis ant medžio paviršiaus ir įgauti gelsvą spalvą. Šie procesai yra natūralūs ir laikomi normaliais.

Patarimas: sakus lengva pašalinti standžiu šepečiu ar glaistu. Taip pat galite naudoti specialų sakų valiklį alkoholio pagrindu.

Žaliosios druskos dėmės

Antiseptikavimo metu mediena žaliai nuspalvinama vario turinčiu konservantu. Vietose, kuriose yra sakų, yra ypač matoma žalių dėmių ir druskos kristalų formavimosi vieta. Tai būdinga ir pasitaiko su visa antiseptikuota mediena. Po kelių savaičių nuo saulės poveikio tai išnyks savaime. Išnykus dėmėms medieną galima dažyti.

Patarimas: paveiktas vietas nušlifuokite šlifavimo popieriumi.

Juodosios skylės – išėjimo angos

Kol medžiai dar miške, maži vikšrai geria jų sultis. Kai mediena yra nupjaunama, nužievinama ir supjaunama, vikšrai pasišalina, todėl gali likti keletas mažų išėjimo angų, tačiau jos neturi jokios įtakos medienos tvirtumui ir kokybei.

Atplaišos

Medienos gaminys gali turėti atplaišų. Jos atsiranda medieną pjaunant skersai.

Patarimas: atplaišos lengvai pašalinamos šlifavimo popieriumi.

Juoda spalva ir (arba) dėmės

Visų rūšių mediena po tam tikro laiko pakeičia spalvą. Eglė/pušis yra medžiai, kurių spalva vidutiniškai pasikeičia šiek tiek greičiau, palyginti su kitomis medžių rūšimis. Kuomet eglės mediena turi sąlytį su drėgme ir metaliniais jungiamaisiais elementais, gali pajuoduoti. Paviršines dėmes galima supainioti su grybais, tačiau, laimei, jas lengva šlifuoti ir valyti. Ši natūrali reakcija nesumažina kokybės ar patvarumo.

Patarimas: dėmę galite apdoroti ir specialiu vandeniu. Tai yra kaustinė rūgštis (10% oksalo rūgštis su vandeniu), kurią galima įsigyti statybų rinkoje.

Vidaus, lauko dailylentės, grindų, terasų lentos ir keturpusio obliavimo gaminiai.:

Kokybė AB

Puviniai, spalvos pokytis, mechaniniai ir kenkėjų sukelti medienos pažeidimai nėra leistini.

Sakų vietų dydis ir kiekis yra ribotas.

Galimi keli kraštinių šakų suskilimo defektai.

Didžiausias leistinas plyšių ilgis galuose – nesiekiantis vienkartinio lentos pločio. Obliavimo defektai galimi apatinėje lentos pusėje ir galuose, didžiausias jų ilgis negali viršyti vienkartinės lentos pločio.

Lentos su iškrentančiomis šakomis yra rūšiuojamos gamybos proceso metu. Tokie atvejai gali atsirasti vėlesnio apdorojimo metu, tad keletas tokių šakų yra leistinos (bet ne daugiau nei 5 proc. vienkartinės lentos).

Sumontuotiems gaminiams pretenzijos nebepriimamos.

Pamėlynavimai Neleistini.
Kraštinių šakų defektai Galimi, jei neviršijama 15 proc. visos lentos.
Žiedinės šakos Šakos, sudarančios iki 20 proc. lentos pločio – leistinos.
Nesveikos šakos Neleistinos.
Iškrentančios šakos Neleistinos gamybos proceso metu, bet keletas gali atsirasti vėliau, tačiau jos negali viršyti 5 proc. visos lentos.
Džiovinimo plyšiai Galimi 30 proc. gerosios lentos pusės, bet ne daugiau 0,5 mm lentos pločio ir ne daugiau nei 15 proc. viso vieneto.
Įplyšimai galuose Įplyšimai lentų galuose negali viršyti vienkartinės lentos pločio.
Obliavimo ir mechaniniai pažeidimai Neleistini, išimtis šonuose, jeigu sudėjus dvi lentas jos negadina bendro vaizdo.
Spalvos pokytis Neleistinas.
Sakų vietos Max. ilgis 50 mm, max. 4 vietose vienoje lentoje. Mažesnės nei 10 mm yra toleruojamos.
Požieviai Negalimi.
Vabzdžių pažeidimai Negalimi.
Nuokrypis Ilgis -0/+ 50 mm, storis ir plotis ± 0,5 mm.
Paviršiaus kokybė Obliavimo defektai galimi apatinėje lentos pusėje ir galuose jei neviršija vienkartinės lentos pločio.
Drėgnumas 16% ± 2%.

Kokybė BC:

Obliuojant AB klasės medieną, gali atsirasti papildomų defektų.

Tokiu  atveju medienos gaminiai  priskiriami BC klasei, jeigu nėra didesnių mechaninių pažeidimų.

BC klasės medienos gaminiams pretenzijos nebepriimamos ir atgal nebegrąžinami.